Na zachráněném zámku
Na zachráněném zámku ve Svijanech se mohou návštěvníci ponořit do piva
Jelikož je pivo jedním z výrazných národních symbolů, může být nová atrakce na svijanském zámku, s nadsázkou řečeno, splněným snem mnoha Čechů. „Tekutý chléb“ tady mohou nejen popíjet, ale dokonce do něj ponořit celá svá těla.

Pivovarem Svijany postupně rekonstruované někdejší sídlo Vartemberků či Valdštejnů se po hotelu či archeologické expozici nyní rozrostlo o pivní lázně.
Koupele v surovinách sloužících k výrobě nejslavnějšího tuzemského nápoje mohou zájemci podstoupit v památkově chráněné budově bývalé školy. Tu nechal jeden z největších českých výrobců piva pro tento účel zrekonstruovat za přibližně 9,5 milionu korun.
„Kdybychom vanu naplnili pouze pivem, tak by se v tom snad ani koupat nešlo vzhledem k přítomnosti oxidu uhličitého. Do naší lázně se tak přidávají suroviny, ze kterých se pivo vyrábí. Hlavním obohacením vodních koupelí jsou čerstvé pivovarské kvasnice,“ vysvětlil manažer zámku a hotelu Libor Stejskal.K dispozici jsou tři vany z dubového dřeva, kam se dohromady vejde šestice lidí, dále slaměná lůžka pro odpočinek nebo šatna. Jak již bylo naznačeno, hosté se tu nekoupou přímo ve zlatavém moku.
„Kvasnice oproti jiným podobným zařízením máme čerstvé, protože se produkují v nedalekém pivovaru a denně se sem dodávají. Další přísadou pak jsou mleté slady, a to světlý i tmavý. Na závěr se přidá chmel z našich vlastních chmelnic,“ dodal.
Ale přeci jen si návštěvníci procedur mohou pivo do až 37 stupňů Celsia teplé lázně přilít. „K dostatečné hydrataci slouží výčep umístěný u van, ze kterého proudí kroužkovaný ležák Zámek,“ upozornil Stejskal.
K čemu jsou vlastně pivní koupele pro lidské tělo dobré? Podle odborníků z pivovaru například aktivují krevní oběh, příznivě působí na cévy, uvolňují svaly a prohřívají klouby. Blahodárně mohou také působit při nemocech pohybového aparátu, ale také při neurózách či nespavosti. V neposlední řadě zvláčňují a regenerují pokožku, což působí jako prevence proti ekzémům nebo akné.
Návštěvníků výrazně ubývalo
V pivními ingrediencemi vylepšené vodě by lidé měli strávit dvacet až třicet minut. Podle Stejskala byla motivem k otevření popisované zámecké novinky mimo jiné i podpora větší návštěvnosti zámeckého areálu.
„Na podzim, na jaře a v zimě nám výrazně ubývalo návštěvníků. Rozhodli jsme se jim proto nabídnout i nějakou wellness zábavu. Variantu klasického wellness jsme odmítli hned v začátku. Jsme přeci pivovarský hotel, takže co tu udělat jiného než právě pivní lázně,“ popsal Libor Stejskal.
Svijanský pivovar historickou budovu, v níž se koupele nachází, staticky zachránil a dal jí novou náplň. Opravy trvaly přes rok. Na její rekonstrukci spolupracoval s památkáři. Firma již do zámku z poloviny 16. století investovala přes sto milionů korun. Pomohly i nejrůznější dotace, například Norské fondy. Jako první se v roce 2016 otevřela expozice věnovaná archeologickým nálezům z okolí.